ŠKODA BIKE OPEN TOUR

CYKLOTÚRA PRE KAŽDÉHO
A S KÝM BAJKUJETE VY :-)

Reportáž: ŠKODA STUPAVA TROPHY 2014

Reportáž: ŠKODA STUPAVA TROPHY 2014

06.08.2014 - Po mojej trojročnej odmlke som opäť zavítal do Stupavy. Jeden z top maratónov na Slovensku vstupoval už do svojho 12. ročníka. Maratón bol zároveň zaradený do novej série ŠKODA BIKE OPEN TOUR ako jej 3. kolo.

Keďže z domu to mám skoro 300 km, tak s priateľkou volíme verziu piatkového výletu do Trnavy, kde prespíme u kamošky a samozrejme absolvujeme výlet do mesta a vynikajúce tekvicové rizoto v miestnej reštaurácii. Z Trnavy to v sobotu ráno je už iba pohodová hodinka cesty ku kaštieľu v Stupave. Po príchode odparkujem pred miestnou hasičskou zbrojnicou a pešo sa ideme zaregistrovať.

Areál parku za kaštieľom už od rána funguje na 100%. Okolo hlavného stanu boli rozmiestnené menšie stánky exkluzívnych a športových partnerov podujatia. Organizátori rozdeľovali úlohy a pokyny reguľovčíkom, všetko tu už žilo, ako sa povie. Registráciu sme zvládli asi do 2 minút v taške potešil energetický gél, cyklo fľaška ŠKODA a pamätné tričko :). Tu stretávam jedného z organizátorov Juraja Jánošíka, pozdravíme sa prehodíme pár viet a Juraj sa so mnou lúči so slovami: „Ponáhľaj sa do cieľa, budeme dávať priamy prenos z Tour de France“. Hovorím mu OK ;)

Pomaly sa blíži 9hod a s ňou i štart najdlhšej 105 km trate. Počkáme teda pár minút a pozrieme si štart 66 bikerov a z toho dvoch odvážnych žien. Účasť je opäť ako to tu býva zvykom medzinárodná. Nechýba trojnásobný víťaz Karel Hartl, Michal Lami, domáci kaktusáci na čele s Janom Gálikom, či silné zastúpenie rakúskych jazdcov. Odštartované, bikeri vyšli zdolať 2950 výškových metrov...

Ja som sa chystal na 76 km trať s prevýšením 2000 m a moja polovička na 25 km verziu so 600 metrami. Do štartu mi ostáva necelá hodinka, idem teda vybaliť biky a pripraviť sa na závod. Chystanie sa nejako natiahlo po zistení, že som priateľke zbalil o 2 čísla väčšie tretry jej mamky J. Ale zvládli sme to; po malom vyrozprávaní sa. Pripínam si ešte pod sedlo dušu a po 5 min rozjazdení frčím na štart, kde už netrpezlivo čaká cca 150 pretekárov. Drahá mi dá ešte pusu pre šťastie, ktorú opakujeme 3x pre iniciatívu moderátora :)

PS: Asi minútku pred štartom zisťujem, že náhradnú dušu mám, ale bombička s adaptérom si oddychujú v taške. „Nevadí nejak bolo, nejak bude.“

Odštartované, úvodné metre je balík bezpečne a kľudne vedený za sprievodným vozidlom. Hneď pri prvom kontakte s terénom sa tempa ujíma minuloročný víťaz Daniel Seidl a na čele sa utvorí menšia skupina jazdcov: spomínaný Daniel, ja, Martin Škopek a Rastislav Rovný. Za touto partiou sa ťahá menší vláčik. Úvodných 10-15 km je veľmi rýchlych, keďže terén nie je náročný. Na čele sa to strieda a pri kormidle je každú chvíľu niekto iný. Prvý impulz na zmenu prichádza od mladého Rasťa Rovného, ktorý si to poriadne pustil dole zjazdom ku Kamzíku. Stíhal som ho ja spolu s Martinom. Práve tento zjazd potrhal pelotón a v následnom stúpaní na Kamzík sme už šli len v trojici. Mne sa šlo super a tak som Rasťovi a Martinovi odskočil a získal som necelú minútku. No niekde okolo 25 km ma chalani dobehli, lebo som na jednom úseku nevedel, ktorá z dvoch ciest je tá správna. Nakoniec boli obe správne, lebo sa po 200 m spojili. Trošku som bol nahnevaný ale šliapal som ďalej. Hovoril som si, oddýchnem si a skúsim zaútočiť niekde ďalej. Po krásnych singlových úsekoch v okolí Stupavy a Marianky nasledovalo tiahle šotolinové stúpanie, na ktorom som získal pár sekúnd a rozhodol sa dať do toho všetko. „Buď to vyjde alebo zahyniem“ :) Na druhej občerstvovačke a zároveň kontrolnom bode na Bielom Kríži som mal asi 20 sekúnd k dobru. Nezastavoval som na vodu či jedlo, ale dupal som ďalej.

Počasie bolo pre organizátorov priaznivé a trať bola úplne suchá, takže som si užíval rýchle a hravé zjazdy s peknými singlovými úsekmi. Skoro hodinu som mal single jazdu a pomaly mi začala dochádzať voda, tak som zastal na poslednej občerstvovačke na Košariskej na 67. km. Rýchlo som doplnil fľašu a frčím na posledných 9 km. Posledná previerka fyzických síl na trati prišla v podobe otvoreného stúpania po lúke, na ktorom som vo veľkom kŕčoval. Cez zaťaté zuby som to v stoji vypučil na vrchol. To najhoršie som mal už za sebou. Nasledovalo už iba šotolinová rovina, kde som sa spojil so 42 km traťou. XC pasáž tesne pred cieľom bola čerešničkou na torte, ktorú som si vychutnal. Nakoniec som si po troch rokoch zopakoval chuť víťazstva s časom 3hod a 12min. S trojminútovým odstupom dorazil na druhom mieste Martin Škopek pred tretím Rasťom Rovným.

Chuť víťazstva bola ešte väčšia, keď som sa v cieli dozvedel, že moja polovička skončila prvá spomedzi všetkých žien na 25 km trati. Tešila sa asi viac ako ja, lebo ja som mal slušne nakúpené a laktát som mal aj za nechtami. Po vydýchaní som si opláchol bike v jednom zo 16 umývacích boxov. Nasledovali klasické popretekové činnosti: vyjazdenie, zbalenie vecí, sprcha, občerstvenie.

Medzitým ešte stretávam opäť Jurka Jánošíka a chválim ho za skvele pripravené zázemie, dobre značenú trať s dostatkom regulovčíkov na každej dôležitej križovatke, samozrejme za občerstvenie na trati ako aj v cieli. Moja špeciálna poklona patrí moderátorovi, ktorý udržiaval konštantne skvelú náladu počas celého dňa.

ŠKODA STUPAVA TROPHY opäť pokorila svoje vlastné limity spred roka, keďže padol rekord v počte účastníkov. Na sobotnom maratóne odštartovalo spolu 858 bikerov a za celý víkend bolo prihlásených spolu 1489 ľudí zo 16 krajín. To asi najviac napovedá o tom, že tento maratón je jednotka čo sa týka počtu pretekárov a skvelej organizácie.

Generálnym partnerom maratónu v Stupave je ŠKODA, ktorá pod seba zobrala aj horskú cyklistiku, presnejšie 5 maratónov v ŠKODA BIKE OPEN TOUR 2014. Ceny pre víťazov ako aj hlavné ceny do tomboly venovala práve mladoboleslavská ŠKODA známa aj z Tour de France. 4. kolo ŠKODA BIKE OPEN TOUR sa ide už začiatkom augusta dňa 9.8.2014 vo Svite (ŠKODA Horal MTB Maratón). Finále uvedenej série sa uskutoční 13.9.2014 v Hrabušiciach (ŠKODA DAVORIN Slovak Paradise), kde bude vo FINAL tombole 7 ŠKODA bajkov. Dúfam, že svoje pôsobenie o rok ešte zväčší a pritiahne tak viac ľudí k cyklistike.

Opäť som rád zavítal do záhoráckeho kraja, kde partia okolo Juraja Jánošíka a Pavla Grujbara pripravila výborne zorganizovaný maratón a posunuli latku opäť o kúsok vyššie.

Rado Bíroš


Späť na zoznam